GÖTEBORG ENERGI - EN DEL AV GÖTEBORGS STAD
En fastighet med en byggnadställning

Tips! Driftoptimera byggnaden och spara energi

Publicerad mars 2024. Uppdaterad mars 2025.

Det finns både pengar och energi att spara på att lära känna sitt hus, sin verksamhet och att optimera därefter. 

När alltmer i samhället elektrifieras, behöver vi alla göra vad vi kan för att elen ska räcka till. Här är tre tips på vad man kan göra som fastighetsägare .

1. Driftoptimera byggnaden med enkla medel

Det absolut viktigaste är att veta vad man har och var man står idag. Det vill säga att ha kontroll över sin byggnad och ha optimerat driften utifrån de förutsättningar man har just nu. Det kan handla om rätt inomhustemperatur – att det varken är varmare eller kallare än nödvändigt och att uppvärmning respektive nedkylning är i gång vid rätt tider.

Det gäller även belysning och inte minst ventilationssystemet där rätt luftflöde och drifttider påverkar. När är folk i byggnaden, när finns behovet? Via systemet för styr- och övervakning ställer man in tider, flöden och temperaturer efter de behov som finns. På detta sätt går det att spara energi med väldigt liten insats. 

2. Enklare åtgärder i byggnaden som sparar energi 

Nästa steg kan vara att fundera över små investeringar som kan ge besparingar, om det inte går att göra tillräckligt utifrån de befintliga förutsättningarna. Det kan till exempel vara effektivt att installera ventiler och spjäll för att sänka ventilationsflöde, värme och kyla till delar av ens fastighet som kanske inte används så mycket – eller så att det går att styra bättre utifrån behov. Att vi har en teknisk utveckling över tid ska inte heller underskattas. Har man till exempel en fläkt som suttit i 20 år kommer den att prestera energimässigt sämre än en sprillans ny. 

3.  Se över beteendeförändringar och spara energi 

Diskutera och kom tillsammans med lokalbrukare överens om vilket klimat som efterfrågas. Behöver vi ha 22 grader inomhus eller kan vi nöja oss med 21? Kanske kommer de flesta till arbetsplatsen klockan åtta? Man tittar helt enkelt över drifttiderna och möjligheten att bara använda den energi som verkligen behövs. Ett annat exempel gäller hybridjobb eller jobb hemifrån, kan man styra inneklimatet efter det? Om halva styrkan jobbar hemifrån kanske man kan stänga ett våningsplan eller sänka ventilationsflödet? Det här är sådant som kan spara en hel del. 

icon-closechevron-disc-right